weather-vane-323084_1920

Strony świata a budowa domu

Listopad 24 , 2015 przez: merci-admin Budownictwo

Odpowiednie usytuowanie domu na działce budowlanej jest bardzo ważne – tutaj strony świata mają szczególne znaczenie, zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o projekty domów energooszczędnych, ale również powinni pamiętać o tym właściciele budynków tradycyjnych. Właściwie położony względem stron świata dom to większa wygodna i mniejsze rachunki!

Idealne położenie domu

Dom jednorodzinny powinien być położony na osi północ-południe. To wtedy komfort korzystania z budynku jest największy, niemniej jednak trzeba też pamiętać o właściwym rozstawie wnętrz, aby osiągnąć najlepszy rezultat.

Warto jednocześnie pamiętać o tym, że przy wyborze odpowiedniej pozycji domu na działce, trzeba wziąć pod uwagę warunki techniczne, które dotyczą wymaganych odległości od sąsiednich działek i nieruchomości.

compass-940370_1280Południe

Na południe powinny wychodzić przede wszystkim pomieszczenia często używane – salon, sypialnia, pokój dziecka, domowy gabinet. To właśnie z tej strony dochodzi do wnętrz najwięcej światła i to o każdej porze dnia. Efektem są bardzo dobrze doświetlone pomieszczenia, a ponadto ich większe ciepło, ponieważ są one ogrzewane promieniami słonecznymi.

Północ

Na północy powinny być umiejscowione pomieszczenia techniczne oraz gospodarcze, na przykład garaż, kotłownia, pralnia, garderoba. Również może znajdować się tutaj kuchnia, która będzie miała widok na bramę wjazdową do domu.

Wschód

Na wschód powinny wychodzić sypialnie – nie tylko domownicy będą wtedy budzenie promieniami światła, ale jeszcze dodatkowo pomieszczenia te nie będą mocno narażone na przegrzanie, co znacznie zwiększa komfort. Na stronie wschodnie może też znajdować się łazienka.

Zachód

Wtedy, gdy nie może być on przy ścianie południowej, powinien być tutaj salon – gdy dodatkowo jego okna będą wychodziły na południe, wtedy przestrzeń ta będzie wypełniona słońcem.

Zatem przy wyborze projektu domu jednorodzinnego warto zwrócić uwagę na usytuowanie w nim pomieszczeń, a także należy pod tym kątem przeanalizować swoją działkę, aby w konsekwencji dom był optymalnie usytuowany względem stron świata.