fotografia (2)

Ogrzewanie alternatywne w domu XXI wieku

Grudzień 21 , 2015 przez: merci-admin Budownictwo, Remont

Czy wyobrażałeś sobie kiedyś, że jesteś właścicielem pozamiejskiej posiadłości. Szeroki teren po horyzont, pięknie przystrzyżona i zadbana trawa, ogród angielski, fontanny, ścieżka pod sam dom i willa niemalże jak z bajki. Zejdźmy jednak na ziemię. Teren może nieco mniejszy, z widocznym ładnym i eleganckim ogrodzeniem, mur, brama wjazdowa, podjazd i Twój dom. Dom który jest ostoją Twojego życia, Twoją twierdzą i oazą spokoju, ale jednocześnie skarbonką, która wymaga wkładu aby nie zmarniał. Jeżeli przeanalizujesz koszty utrzymania domu w skali roku, niewątpliwie dostrzeżesz, że największe rachunki płacisz za wszystko co związane z energią. Prąd na utrzymanie elektryczności w domu. Ogrzewanie – zakup ekogroszku, bądź innych komponentów do palenia, ewentualnie koszty pozyskania ogrzewania w inny, alternatywny sposób. Czy nie byłoby dla Ciebie korzystniej ograniczyć owe koszty do wymagalnego minimum? Po co płacić wysokie rachunku za coś, co możesz w pewnym stopniu wytworzyć samodzielnie.

Wpis zainspirowany stroną www.enerbau.pl

fotografia (1)

I tutaj pojawia się zagadnienie jakim jest ogrzewanie alternatywne. Większość domów budowanych juz po 2000 roku, projektowanych jest w taki sposób, aby ograniczyć koszty ogrzewania jak i użytkowania energii na rzecz alternatywnych rozwiązań. Przede wszystkim to co jest stosowane, to dokładna izolacja budynku. Dzięki niej ciepło znajdujące się w środku budynku, nie przedostaje się na zewnątrz (bądź ubytek jest znacznie wolniejszy i mniejszy), a temperatura skutecznie jest utrzymywana wewnątrz murów i ścian budynku. Do tego także specjalne panele grzewcze w podłodze, które utrzymują temperaturę a ich izolacja nie pozwala rozchodzić się w niepożądane rejony. Stosowanie energooszczędnych urządzeń jest kolejnym często stosowanym rozwiązaniem. I nie jest to pusty slogan, ale urządzenia klasy A+ i tym podobne, zauważalnie wykorzystują mniejszą ilość prądu. Dzięki mniejszemu poborowi energii, Ty płacisz mniejsze rachunku.

Budując nowy dom, ale także posiadając już własne domostwo, warto zastanowić się także nad bateriami fotowoltaicznymi umieszczanymi na dachu. Nie jest to nic innego, jak tak zwane baterie, bądź panele słoneczne. Jest to specjalny system, który zbiera energie słoneczną, przetwarzając ją na prąd, który poprzez odpowiednią instalację, przetwarza ową słoneczną energię na prąd który możesz wykorzystać we własnym domu. Oczywiście jest to w pewnym uproszczeniu ale generalnie ku temu właśnie wszystko się skupia. Czy warto inwestować w panele słoneczne? oczywiście, że tak, szczególnie, że obecnie możemy skorzystać w wielu województwach ze specjalnych dopłat do instalacji i wdrożenia systemu fotowoltaicznego. Dzięki niemu nie tylko oszczędzamy pieniądze, nie tylko idziemy z postępem czasu, ale ponadto dbamy o środowisko naturalne.