building-plan-354233_1920

Garaż w bryle budynku – jak wybrać najlepszy projekt?

Listopad 24 , 2015 przez: merci-admin Budownictwo

Przy doborze projektu domu jednorodzinnego warto wziąć pod uwagę kwestię garażu – chociaż na wykonanie garażu oddzielonego od budynku, gdy ma on nie więcej niż 35 metrów kwadratowych, nie potrzebuje się w pozwolenia, a tylko konieczne jest zgłoszenie, to jednak garaż w bryle budynku to nadal łatwiejsza i tańsza droga. Na co wobec tego powinno się zwrócić szczególną uwagę, wybierając projekt domu z garażem?

Garaż dopasowany do potrzeb rodziny

Przede wszystkim warto rozważyć, jaki garaż powinien być – do wyboru są projekty domów z garażami jednostanowiskowymi i dwustanowiskowymi, można wybrać także garaże niepodpiwniczone, garaże zabudowane od góry pomieszczeniami, zawierające dodatkową przestrzeń na warsztat, garaże łączone z pomieszczeniem gospodarczym. Tutaj wszystko będzie zależało od potrzeb rodziny, która ma zamieszkać w danym domu – warto myśleć przy tym przyszłościowo, przykładowo wtedy, gdy planuje się zakupić drugi samochód, wtedy przyda się od razu garaż z dwoma stanowiskami.

garage1

Połączenie garażu z domem

Kolejna istotna kwestia to połączenie domu z garażem. Najlepiej, aby prowadziło ono na korytarz lub też do kuchni czy w jej okolice – wtedy łatwiejsze będzie noszenie zakupów. Połączenie to może również przebiegać przez kotłownię – gdy planuje się piec na paliwo stałe, wtedy będzie można łatwiej usuwać z niej popiół przez garaż, nie brudząc domu.

Garaż jako bariera termiczna

Warto też wspomnieć o kwestii praktycznej – garaż w bryle budynku może być elementem, który będzie stanowił dodatkową barierę termiczną chroniącą wnętrza przed nadmiernym wychłodzeniem. Warto więc usytuować go na północnej stronie, aby wtedy chronił on tę ścianę domu, a przy tym nie odbierał nadmiernego ciepła, co może się stać, gdy byłby zamontowany na stronie południowej.

Zatem przy doborze projektu domu z garażem warto wziąć pod uwagę szereg kwestii, aby korzystanie nie tylko z garażu, ale również z całego domu było wygodniejsze. Nie można też zapominać o odpowiednim usytuowaniu domu z garażem na działce, by dojazd samochodem nie był żadnym problemem.