Co należy wiedzieć zanim zdecydujemy się na wybór tapety ściennej?

Grudzień 09 , 2015 przez: merci-admin Budownictwo, Remont

Od kilku lat w większości domów i mieszkań w Polsce na ścianach możemy spotkać tapety. Są one przede wszystkim elementem dekoracyjnym naszych pomieszczeń możemy je przyklejać zarówno w całości pomieszczeń jak i na jednej ze ścian, czy też jej fragmencie. Nowoczesne tapety posiadają niesamowity urok, piękne nasycone kolory i wzory, które można dopasować do każdego rodzaju wnętrza. A największą zaleta nowoczesnych tapet jest produkowanie ich według nowoczesnych technologii i coraz trwalszych materiałów. Dzięki temu tapety wykorzystywane są w różnego rodzaju pomieszczeniach i dlatego cieszą się coraz większą popularnością.

Tapeta ścienna czy farba?

To czy zdecydujemy się na farbę czy też na tapetę zależy od stanu ściany którą chcemy odnowić. Obecnie znajdują się w sprzedaży tapety najnowszych generacji jak np. tapety na flizelinie czy też tapety winylowe. Są one szczególnie trwałe i idealnie pokrywają nawet uszkodzona i nierówna powierzchnię ściany. A zatem zasłoni ona niewielkie pęknięcia, krzywizny, a także pozostałości po starej farbie, tapecie czy kleju. Dlatego tak niedokładnie przygotowaną ścianę zdecydowanie lepiej jest pokryć tapetą. Jeżeli zdecydujemy się na farbę musimy wykonać wiele dodatkowych czynności takich jak np. gipsowanie. Koszt pomalowania ściany będzie znacznie wyższy ponieważ musimy zaopatrzyć się w gładź szpachlową, grunt, a następnie farbę, doliczając do tego jeszcze usługę koszt remontu będzie znacznie wyższy niż koszt położenia tapety ściennej. Należy wziąć pod uwagę również to, że tapety ścienne z wyższej półmisą znacznie trwalsze, odporne na wilgoć i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Wystarczy ją przetrzeć by stała się zupełnie czysta i wyglądała jak nowa. Tapetowanie jest także znacznie łatwiejszą, a przede wszystkim mniej pracochłonnym zajęciem niż malowania.

Jak samodzielnie położyć tapetę

Tapetowanie jest znacznie łatwiejszą czynnością niż malowanie. Dlatego bez problemu poradzimy sobie z tym sami, jednak wtedy będzie to dość czasochłonne. Znacznie łatwiej będzie nam wykonywać tę pracę we dwoje, mając do dyspozycji długi stół. Są dwa sposoby naklejania tapet pierwszy z nich czyli tradycyjny stosuje się między innymi do tapet papierowych i polega na nakładaniu odpowiedniej warstwy kleju, a następnie równe przykładanie jej do ściany. Druga metoda zdecydowanie łatwiejsza stosowana jest do tapet flizelinowych, które składają się z dwóch warstw, spodnia to włóknina poliestrowa, natomiast wierzchnia warstwa to tworzywo sztuczne. W tym przypadku tapetowanie polega na posmarowaniu klejem ściany, a następnie przykładaniu do niej suchych fragmentów tapety.

Więcej o tapetach http://www.remontowy.com.pl/category/salon-tapet